People

Screen Shot 2016-07-21 at 12.35.21.png

Board (2016-2017)
Chair: Nilay Dogulu (Middle East Technical University, Ankara)
Co-chair: Wouter Berghuijs (ETH Zürich)
Secretary: Harsh Beria (University of Lausanne)
Member: Andrea Popp (Eawag)

Board (2015-2016)
Chair: Wouter Berghuijs (University of Bristol)
Co-chair: Tim van Emmerik (Delft University of Technology)
Secretary: Nilay Dogulu (Middle East Technical University, Ankara)

Website
Maarten Smoorenburg (Deltares)
Shaun Harrigan (Centre for Ecology & Hydrology)
Marius Floriancic (ETH Zürich)

Streams of Thought, Hallway Conversations, Research “Hylights”
Nilay Dogulu (Middle East Technical University, Ankara)
Kevin Roche (Northwestern University)
Wouter Berghuijs (ETH Zürich)
Tim van Emmerik (Delft University of Technology)
Adam Wlostowski (University of Colorado)
Maarten Smoorenburg (Deltares)

EGU session organizers
Hannes Müller (Leibniz Universität Hannover)
Ina Pohle (Brandenburgische Technische Universität Cottbus)
Maarten Smoorenburg (Deltares)
Shaun Harrigan (Centre for Ecology & Hydrology)
Marius Floriancic (ETH Zürich)
Wouter Berghuijs (University of Bristol)
Tim van Emmerik (Delft University of Technology)
Nilay Dogulu (Middle East Technical University, Ankara)
Claudia Teutschbein (Uppsala University)
Lieke Melsen (Wageningen University)
Wouter Knoben (University of Bristol)
David Wright (University of Adalaide)

AGU H3S committee
Evan Kipnis (Chair) (University of Utah)
Niels Claes (Co-Chair) (University of Wyoming)
Sheila Saia (Cornell University)
Natasha Krell (Princeton University)
Kevin Roche (Northwestern University)
Adam Wlostowski (University of Colorado at Boulder)
Harsh Beria (Indian Institute of Technology at Kharagpur)
Vanessa Garayburu Caruso (University of New Mexico)
Allison Goodwell (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Chelsea Morris (Cornell University)
Emily Voytek (Colorado School of Mines)

Canadian Young Hydrologic Society
Catherine Brown (University of Waterloo)
Chris Marsh (University of Saskatchewan)

Country representatives
Austria – Daniel Klotz
Bangladesh – Shahadat Hossain
Ethiopia – Fasil Teshome Worku
Germany – Hannes Müller, Ina Pohle
Greece – Nikolaos Vavlas
Ireland – Shaun Harrigan
Jordan – Mohammad Alqadi
Kenia – Ruth Katui Nguma
Nigeria – Isaac Adedeji, Bethel Ukazu Ugochukwu
Norway – Jonathan Rizzi
Pakistan – Shabeh ul Hasson
Russia – Georgy Ayzel
Senegal – Ansoumana Bodian
Serbia – Nikola Zlatanovic
South Africa – Coli Ndzabandzaba
Sudan – Modathir Zaroug
Sweden – Claudia Teutschbein
Switzerland – Andrea Popp, Marius Floriancic
Turkey – Nilay Dogulu